Zaloguj
Złota myśl
 
Aktualności

Wychowanie w duchu religijnym - ŻAL ZA GRZECHY

Categories: | Author: Emilia Ziółkowska | Posted: 2017-11-09 | Views: 603

Wychowanie w duchu religijnym jest bardzo ważnym elementem w życiu młodego człowieka, także naszych wychowanków. Pomaga do kształtowania osobowości, podejmowania właściwych decyzji, wybierać to co jest dobre i piękne w oczach  Boga, i nie tylko. Kontynuując cykl wychowania w duch religijnym o tematyce pięciu warunków dobrej spowiedzi, by lepiej przygotować się i przeżywać spotkanie z Jezusem w sakramencie pokuty i pojednania 18 października omawialiśmy z wychowankami drugi warunek  dobrej spowiedzi – żal za grzechy. Już na samym początku musimy odpowiedzieć na pytanie, co to jest żal za grzechy? Zobacz galerię zdjęć

Czasem mówimy, że żal nam wakacji, bo się kończą, albo żal nam Marka, bo tak długo choruje, żal nam babci, bo umarła. Gdy żal nam kogoś lub czegoś, to jesteśmy smutni. Czy o to samo chodzi, gdy myślimy o żalu za grzechy? Częściowo tak. Jeśli chcemy wzbudzić w sobie żal, to po zrobionym rachunku sumienia musimy choć przez chwilę pomyśleć o Panu Jezusie. Popatrzmy na krzyż lub na obrazek, przyjrzyjmy się koronie cierniowej, jak bardzo cierpiał, jak ciężki dźwigał krzyż, jak umierał opuszczony przez najbliższych apostołów. I tak rozmyślając o miłości Pana Jezusa do nas a jednocześnie o naszej niewdzięczności i wzgardzie, poczujemy jak ogarnia nas wstyd a w sercu pojawia się szczery smutek. 
Żałować za grzechy to uświadomić sobie, że Pan Bóg nas kocha, a my tak lekkomyślnie Go obraziliśmy. Starajcie się często przepraszać Pana Jezusa za złe postępowanie, nie koniecznie okazją  ku temu jest spowiedź. Można to czynić każdego wieczoru po krótkim rachunku sumienia poprzez ucałowanie krzyżyka, odmawiając akt żalu lub inną modlitwę. 
Zapamiętaj!
1. Aby móc się poprawić, nie wystarczy tylko wiedzieć, jakie grzechy popełniliśmy, ale też uznać, że to, co zrobiliśmy, było naprawdę złe i za to szczerze żałować. W żalu za grzechy nie chodzi o nasz płacz, ale o postawę skruszonego serca.
2. Drugi warunek dobrej spowiedzi – żal za grzechy, jest najważniejszym warunkiem uzyskania odpuszczenia grzechów. Bez  żalu za grzechy spowiedź jest nie ważna.

 

Print Bookmark and Share

Return to previous page