Zaloguj
Złota myśl
 
Aktualności

Liturgia Słowa - Dialog Boga z Kościołem

Categories: | Author: Emilia Ziółkowska | Posted: 2020-01-27 | Views: 373

To motto kolejnego spotkania dotyczącego Mszy świętej pod hasłem: „ Eucharystia źródłem życia”, które odbyło się 23 stycznia w Ośrodku dla dzieci i młodzieży. By zrozumieć istotę Słowa Bożego musimy odpowiedzieć na pytanie co jest słowo? Słowo jest podstawowym znakiem w stosunkach międzyludzkich i w stosunkach między Bogiem i człowiekiem. Funkcją słowa jest nawiązywanie łączności między mówiącym i słuchającym. W słowach Pisma św. odczytywanych w Kościele jest obecny Chrystus. W czytaniach bowiem, które homilia wyjaśnia, Bóg przemawia do swojego ludu, ujawnia misterium odkupienia i zbawienia oraz dostarcza wiernym duchowego pokarmu; sam Chrystus przez swoje słowo jest obecny pośród wiernych.  Zobacz galerię zdjęć

Istotą liturgii słowa jest mówienie Boga do człowieka i to wymaga ze strony człowieka przyjęcia odpowiedniej postawy: zupełnego wyciszenia, skupienia, zasłuchania. Musimy zdać sobie sprawę z tego, co się w tym czasie dokonuje, i kto do nas słuchających mówi. Jeśli zdajemy sobie sprawę, że Bóg mówi do nas i ma nam coś bardzo istotnego do przekazania, to ze strony człowieka - powinna zostać przyjęta postawa zasłuchania, a przynajmniej chęci wsłuchania się. Pozwólcie, że posłużę się banalnym ale jakże wymownym       przykładem. Gdy ktoś stoi na peronie, chcąc jechać do określonej miejscowości, a nie zna dokładnie rozkładu jazdy, to z wielką uwagą wsłuchuje się w podawane komunikaty. Można powiedzieć, że jestem tu, w kościele, jak na peronie życia i intensywnie nasłuchuję, czekając na istotną dla mnie wiadomość, bym mógł się czegoś czy kogoś chwycić. Chyba że ktoś przyszedł na peron tylko po to, żeby tam postać: pociągi przyjeżdżają i odjeżdżają, a on nie wie, co ma robić. Albo pociągi tak są zapowiadane, że nie można zrozumieć, skąd i dokąd oraz o której godzinie pociąg odjeżdża.
Czasem jesteśmy w kościele jak taki tłum, który nie wie, o co chodzi, albo stanowimy grupę, w której każdy jest zajęty swoimi sprawami, swoimi modlitwami. Tymczasem jest dla mnie ważna świadomość, że przychodzę tu, na liturgię, by otrzymać coś, co ukierunkuje moje życie, co pomoże mi odnaleźć się w relacjach z Bogiem i z drugim człowiekiem. 
W Liturgii Słowa, a więc w tym czasie szczególnego mówienia Boga, powinno być  też miejsce na  milczenie, które stanie się  czasem intensywnego słuchania głosu Boga usłyszanego w odczytanym  słowie. Bóg mówi w ciszy, więc starajmy się milczeć. Jest to ważny element w całej liturgii, a szczególnie w liturgii Słowa.


 

Print Bookmark and Share

Return to previous page