Zaloguj
Złota myśl
 
Aktualności

Środa Popielcowa

Categories: | Author: Katarzyna Koter-Ruda | Posted: 2020-03-13 | Views: 351

Jeszcze nie tak dawno w kościele śpiewaliśmy kolędy, a już od Środy Popielcowej, w kościołach rozbrzmiewają pieśni pokutne. Rozpoczął się Wielki Post. Dlaczego Wielki i dlaczego post? Dlaczego powtarzamy ten – dla wielu przygnębiający – okres każdego roku?
Wielki Post to czas przygotowania na obchody najważniejszej uroczystości dla chrześcijan, czyli Wielkiej Nocy, inaczej Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego, w czasie której wspominamy  zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Ponieważ każde święto powinno angażować nas nie tylko zewnętrznie, zwłaszcza uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego powinna zostawić konkretny ślad w życiu codziennym. Dla chrześcijanina ten ślad to nawrócenie. Chwile zatrzymania i refleksji o mojej relacji z Jezusem i podjęcia konkretnych działań, które do niego będą mnie przybliżały. Okres Wielkiego Postu, to taki właśnie czas. Czterdzieści dni przygotowań, powtarzanych każdego roku – bo nie sposób, aby nasze pełne nawrócenie dokonało się w czterdzieści dni – aby dobrze przygotować się do Uroczystości Zmartwychwstania, tj., aby świętowaną tajemnicę doświadczyć w swoim życiu. Stąd potrzeba pokuty i nawrócenia.
 

Wielki Post rozpoczyna się w Środę Popielcową. Wtedy to właśnie ma miejsce obrzęd posypania głów popiołem. Co on ma wspólnego z nawróceniem? W starożytności popiół, podobnie jak piasek używany był do czyszczenia. Popiół jest więc z jednej strony symbolem przemijalności ludzkiego życia, ale również symbolem oczyszczenia, które powinno dokonać się w Wielki Poście. Oczyszczenia to niezbędny etap w drodze nawrócenia.
26 lutego 2020r. wychowankowie wraz z wychowawcami uczestniczyli  we Mszy św. w parafialnym kościele, uświadamiając sobie naszą małość, i kruchość. Tylko w takiej pokornej postawie można podjąć czyn pokuty i nawrócenia. Jest to czas wyciszenia, modlitwy, refleksji, postu, wyrzeczeń, jałmużny, praktykowania uczynków miłosiernych względem duszy i ciała, a także odrzucania pokus.
Włączmy się w głębokie przeżycie tego czasu przez intensywniejszą modlitwę osobistą i wspólnotową. Tej drodze będzie sprzyjał udział w nabożeństwach wielkopostnych (na które bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich tych, którzy odwiedzają naszą stronę internetową) : w czwartki w naszej Ośrodkowej  kaplicy o godz. 18.30 będziemy celebrować NABOŻEŃSTWA DROGI KRZYŻOWEJ.
Starajmy się, aby owoce duchowe, jakie w tym czasie otrzymamy, promieniowały wokół nas, a trud stawania się lepszymi ofiarujmy także za innych, zwłaszcza za tych, którzy obrażają Pana Boga i za to nie przepraszają, oraz o pokój na świecie.
 

Print Bookmark and Share

Return to previous page